IP adresa stránky sa dá zistiť veľmi jednoducho a to všetko bez použitia alebo nutnosti inštalácie špeciálnych nástrojov či programov.
Zistenie ip adresy webovej stránky
Na zistenie ip adresy webovej stránky budeme musieť otvoriť príkazový riadok vo windows. Ten otvoríme stlačením kláves WIN + R a vpísaním príkazu cmd. Potom stlačíme enter.
V príkazovom riadku (CMD) následne zadáme príkaz cmd a za ním webovú adresu stránky napr. cmd zoznam.sk, a potvrdíme stlačením klávesy enter.
Následne sa nám zobrazí ip adresa stránky viď foto v červenom rámiku.
Čo robí príkaz ping?
Okrem toho že nám zobrazí ip adresu webovej stránky respektívne servera, nám umožňuje príkaz Ping (Packet InterNet Groper) zistiť najkratší potrebný čas na odoslanie a prijatie dát medzi serverom klientom.
V praxi to znamená dobu, za ktorú vaše zariadenie dostane odpoveď zo servera na ktorý sa dotazuje. Udáva sa v milisekundách (ms). Optimálna hodnota je do 50 ms. Samozrejme čím je hodnota nižšia, tým je odpoveď servera rýchlejšia. Táto informácia je dôležitá hlavne pre hráčov online počítačových hier. Pre nich je najideálnejšia hodnota do 50 ms. S príchodom optiky sa dá k takýmto hodnotám priblížiť bez problémov.
Prečo mám veľký ping?
Vysoký ping ovplyvňuje niekoľko rôznych faktorov. Nemusí to hneď znamenať chybu na strane internetového poskytovateľa, aj keď je práve voľba internetového poskytovateľa jednou z kľúčových vecí, ktoré by ste mali zohľadniť.
Okrem správnej voľby internetového poskytovateľa treba rozlišovať, či sa na internet pripájate pomocou wifi (bezdrôtovo), alebo pomocou káblového pripojenia. Ak používate PC prevažne doma, odporúčam ho prepojiť s routerom priamo pomocou kábla. Takto zabezpečíte dobrú stabilitu pripojenia a zároveň aj nižšiu latenciu.
Veľmi dôležitá je aj adresa servera ku ktorému sa pripájate. Ak “pingujete” server z druhého konca sveta, nečudujte sa že je hodnota ping vysoká. Preto je pri hraní hier, správna voľba regiónu veľmi kľúčová, k dosiahnutiu čo najnižšej latencie.
Vyššiu latenciu môže spôsobiť aj infikovanie vášho zariadenia škodlivým kódom. Preto sa snažte udržiavať vaše zariadenie čo najčistejšie a neinštalujte zbytočne softvér neznámeho pôvodu.
Ako zistiť komu patrí web stránka
Na zistenie komu patrí webová stránka sa dá využiť služba who.is. Okrem toho komu stránka patrí sa viete dopátrať aj k informáciám ako telefónne číslo, alebo adresu firmy. Bohužiaľ niekedy sú tieto informácie skryté za registrátora domény, respektíve webového poskytovateľa hostingu.
Na zistenie majiteľa webovej stránky pôjdeme na stránku who.is
Ako príklad použijem opäť webstránku zoznam.sk
Po potvrdení sa nám ukážu informácie o majiteľovi webovej stránke. V ukážke som kvôli GDPR tieto údaje rozmazal.