Chcel by som zdôrazniť, že neexistuje stopercentný spôsob, akým by ste vedeli zistiť, či sa jedná o podvodníka. Pokiaľ je podvodník trošku počítačovo zdatnejší a má dostatok inteligencie, je takmer nemožné ho odhaliť takto od klávesnice.
Na šťastie takýchto šikovných ľudí nie je až tak veľa, teda aspoň na pokeci… Návod je univerzálny a dá sa použiť aj na iných portáloch, weboch, alebo sociálnych sieťach ako facebook, instagram a podobne…
Odhalenie fake fotografie pomocou googlu
Pomocou nástroja Google Images sa dá odhaliť, na ktorých ďaľších stránkach sa fotografia vyskytuje. Niekedy vám google vyhodí odkazy aj na facebook, alebo niekoľko pokecových profilov.
Na použitie nástroja, budeme potrebovať odkaz na fotografiu. Klikneme na fotografiu v profile pravým tlačidlom myši a vyberieme možnosť “Kopírovať adresu URL obrázka“
So skopírovaným odkazom na fotografiu, otvoríme stránku so službou Google Images. Tu klikneme na ikonku Fotoaparátu. Následne sa nám otvorí okno, kde vložíme adresu URL obrázka a potvrdíme stlačením klávesy Enter.
Teraz by sa mali vo výsledkoch vyhľadávania zobraziť výsledky so stránkami, na ktorých bola fotografia použitá.
Odhalenie fake fotografie pomocou vlastností súboru s fotografiou
Tento spôsob sa dá tiež občas použiť. Niektoré stránky, ako napríklad pokec.sk umožňujú stiahnuť “originál” fotografie. Všimnite si že som dal originál do úvodzoviek a tu je práve ten chyták. Každá fotografia odfotená či už mobilom, alebo fotoaparátom, skrýva v sebe informácie o type zariadenia, ktorým bola nasnímaná.
Môžete si to schválne vyskúšať na vlastnej neupravenej fotografii. Kliknite na fotografiu pravým tlačidlom a z kontextovej ponuky vyberte možnosť “Vlastnosti”. Otvorí sa vám okno s vlastnosťami, kde kliknite na “Podrobnosti”. Tu sa zvyčajne nachádzajú informácie o zariadení, prípadne programe, v ktorom bola fotka upravovaná atď… Pri “Fake” fotkách takéto niečo zvyčajne nenájdete.
Dôvod prečo tieto informácie pri nepravých fotografiách nenájdete, je nasledovný. Čím viac sa fotografia sťahuje a upravuje, tým je väčšia šanca, že niektorý z použitých programov, alebo služieb, tieto informácie odstráni.
Odhalenie nepravého profilu ďalšie tipy
- Malé rozlíšenie fotografií v albume,
- čiastočne vyplnený, alebo nevyplnený profil,
- moc preretušované fotky,
- žiadni priatelia, alebo len pár priateľov s podobne vyplneným, pravdepodobne tiež nepravým profilom,
- žiadne komentáre k profilu,
- žiadne komentáre na nástenke,
- žiadne albumy s fotografiami,
- albumy len s obrázkami – bez fotografií,
- zamknuté albumy s nevhodnými názvami