Úvod / Ostatné / Ako pretaktovať procesor q6600

Ako pretaktovať procesor q6600

Keďže som aj ja osobne vlastníkom procesoru q6600, uvediem jednoduchý spôsob ako tento procesor nataktovať aj bez väčších znalostí počítača a zvýšiť tak jeho výkon.

Prečo taktovať procesor?

Taktovať procesor sa oplatí hlavne kvôli zvýšeniu výkonu počítača. Ak však počítač pracuje dobre aj pri nižšom takte (hry, aplikácie nesekajú), netreba ho zbytočne taktovať. Taktovaním sa zvyšuje spotreba elektrickej energie a znižuje životnosť samotného procesora. Preto sa rozhodnite, čí sa vám procesor oplatí taktovať. Mne osobne taktovanie pomohlo dostať sa na vyššie fps v hrách ako dota 2, alebo counter strike: global ofensive, atď… Investoval som len 20 euro do dvoch ventilátorov na efektívnejšie chladenie a ušetril 200 euro na kúpu nového procesora.

V tomto návode ukážem postup ako nataktovať procesor q6600 cez Bios. Postup sa dá použiť aj na taktovanie podobných procesorov. Taktovanie novších procesorov je už v dnešnej dobe pomerne bezpečná záležitosť.

Výhody taktovania:

 • Vyšší výkon procesora
 • Plynulejší chod aplikácií
 • Zvýšenie FPS v hrách
 • Malá investícia
 • Netreba kupovať novú základnú dosku atď.

Nevýhody taktovania:

 • Vyššia teplota procesora
 • Vyššia spotreba elektrickej energie
 • Potreba lepšieho chladenia
 • Nižšia životnosť procesora

Postup na nataktovanie procesora:

1.) Potrebujeme sa dostať do BIOSU (najzákladnejšieho programu počítača). Reštartujeme počítač a pri štartovaní systému stláčame klávesu “Delete”. Malo by sa nám zobraziť podobné okno s informáciami, v ktorom šípkami vyznačíme možnosť MB Intelligent Tweaker (M.I.T) a potvrdíme stlačením klávesy Enter.
MB Intelligent Tweaker

2.) Objaví sa nám okno pre inteligentné tweakovanie procesora. Moje nastavenie pre 3,2Ghz je na nasledovnom obrázku.
MB Intelligent Tweaker

Nastavíme následovné parametre:
Výsledný takt procesora sa dá vypočítať ako Cpu Clock ratio x CPU Host Frequency (napr. 8×400 = 3200 Mhz = 3,2 Ghz)
CPU Clock ratio: na 7x (pre 2,8 ghz) na 8x (pre 3,2Ghz), na 9x (pre 3,6 Ghz)
CPU Host clock control: Enabled
CPU Host frequency(Mhz): 400
PCI Express Frequency(Mhz): 100
C.I.A.2: Disabled

3.) Teraz pomocou šípok na klávesnici prejdeme nižšie, až sa dostaneme k nastaveniu CPU Voltage control (napätie procesora). Neprekračujte hodnotu 1.4V[dcs_clearboth h=”10″] Hodnotu nastavujeme postupne od najmenšieho (1.2650V). Odporúčam postupovať pomaly, najskôr pridáme napr. 0.01V, teda nastavíme hodnotu na hodnotu 1.2750V a vyskúšame či nám nabehne windows. Ak nie, hodnotu postupne zvyšujeme. Neprekračujte však bezpečnú hodnotu, aby ste nepoškodili procesor (pri q6600 to začína asi od 1.45 a vyššie). Ja mám napätie nastavené na 1.3V a systém aj počítač beží úplne v poriadku.
MB Intelligent Tweaker

Teplota procesora

Po pretaktovaní procesora sa zvýši aj jeho teplota, preto je vhodné teplotu overiť v záťaži tak, aby nepresiahla hodnotu 70°C. Ako zistiť teplotu procesora sa dozviete v tomto článku

Stabilita systému

Po taktovaní odporúčam skontrolovať stabilitu systému. Niekedy sa to dá zistiť už pri štartovaní systému. Na skontrolovanie stability odporúčam program Prime95, ktorý vykoná špeciálne záťažové testy. Ak sa počítač pri záťažovom teste nereštartuje, tak je pravdepodobne všetko v poriadku. Ak sa počítač reštartuje, alebo sa správa nezvyčajne, odporúčam znížiť takt, poprípade prenastaviť napätie.

5 komentárov

 1. Ahoj,mám tento procesor revize B3 a mám ho taktovaný na 3.2ghz bez zvíšení napětí,jen jsem zvedl násobič.Chtěl bych se dostat na 3,5 ale nevím jak a jestli to vůbec půjde.Potřeboval bych fakt moc poradit jsem Noooobbbbb.Díky moc.

  • Ahoj, môžeš skúsiť zvýšiť násobič na 9x, dostaneš sa tak na 3.6 Ghz. Na 3.5 by si musel zmeniť CPU host frequncy na 437.5 x 8 = 3,5 Ghz. Alebo 390 x 9 = 3510.

 2. dobry ja by som sa tiez chcel opytat ako mam pretaktovat procak ja mam Q6600 a motherboard P5B deluxe to je blbost co vy tvrdite viete jak tento zere preto musi byt aj vecsi voltage ma to byt na 1.525V

 3. presne je to takto… ak mate na mysli dosku P5B deluxe je to presne 360XAUTO + Enable SpeedStep a teplota CPU je od 1,48 a vyssie a vsetky ostatne vcore a bla bla a ostatne picoviny pod cpu-ckom su na auto iba cpu je nastavena na tych 1,48V…400 co tu ty pises to je na silnejsie dosky 400 nezvladne 400 je na silnejsie co zvladnu 3,6Ghz

x

Check Also

Ako nastaviť bootovanie z CD/DVD mechaniky

Bootovanie z CD/DVD mechaniky je nutné nastaviť ak chcete preinštalovať, alebo opraviť ...

Privacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other

TOPlist