Úvod / Web stránky / WordPress / Ako zrýchliť stránky vo wordpress

Ako zrýchliť stránky vo wordpress

Zdajú sa vám vaše WordPress stránky pomalé? Zrýchliť vám ich pomôže tento návod.

Pomalé stránky môžu spôsobiť že ľudia opustia vašu stránku ešte skôr ako sa stihne načítať. Preto je dôležité mať stránku poriadne optimalizovanú. Nechcete predsa prísť o svojich návštevníkov, či dokonca zákazníkov nie?

Nástroje na testovanie rýchlosti stránky

Web Page Test
GT Metrix
Pingdom

1. Nainštalujte cachovací plugin

Cache plugin vygeneruje html verziu vašich WordPress stránok a tú zobrazí návštevníkom. Takto vzniknú menšie nároky na databázu a stránka pobeží svižnejšie. Návštevníkovi sa stránky načítajú rýchlejšie.

Existuje niekoľko cachovacích pluginov pre WordPress. Ja však spomeniem ten najjednoduchší a tým je cachovací plugin QuickCache. Plugin nainštalujete bežným spôsobom ako každý iný.
V nastaveniach stačí len nastaviť Caching na Enabled.
QuickCache enabled

2. Využite cachovanie prehliadača

Pomocou cachovania prehliadača sa nám niektoré súbory našej stránky (napr. obrázky, kaskádové štýly, atď…) uložia do počítača na určitú dobu. Ak sú súbory opäť potrebné, prehliadač ich načíta z počítača namiesto toho aby ich načítal opätovne z našej stránky.

Stránka bez cachovania prehliadača je niečo podobné, ako keby sme išli do obchodu zakaždým keď sme smädný. Cachovanie prehliadača je naozaj užitočné pre stálych návštevníkov vašej stránky.

Pre nastavenie cachovania sa pripojte na FTP server vašej WordPress stránky a do .htaccess súboru pridajte tieto pravidlá:

3. Zmenšite veľkosť obrázkov pomocou kompresie

Správnou kompresiou môžete zmenšiť veľkosť obrázka aj 10 krát. Pre WordPress však existuje vynikajúci plugin Smush It, ktorý urobí všetku prácu za vás. Stačí ho len nainštalovať a o ostatné sa už postará sám.

4. Optimalizujte / vyčistite databázu

Plugin WP Optimize by rozhodne nemal chýbať vo vašej výbave na zrýchlenie stránky. Tento plugin vyčistí a optimalizuje databázu vašej WordPress stránky. Môžete vymazať revízie článkov, komentáre v spame, atď. bez použitia phpMyAdmin. Plugin vám taktiež ukáže ktorá databáza nie je optimalizovaná a koľko miesta ste ušetrili po optimalizovaní.

5. Načítajte obrázky pri scrollovaní postupne

Pomocou pluginu BJ Lazy Load zabezpečíte, že sa Vaše obrázky načítajú až keď sa aktívne vyskytnú na obrazovke. Predstavte si že máte v článku 20 obrázkov, no nezmestia sa všetky na obrazovku. Využitím tohto pluginu sa obrázky budú načítavať postupne pri scrollovaní stránky. Plugin využíva aj tento web.

9 komentárov

 1. Zdravím,

  môj .htaccess súbor obsahuje údaje …

  … mám pridať do toho súboru alebo ich nahradiť, či vytvoriť ešte jeden .htaccess ???

  Ďakujem

 2. web som otpimalizoval este pred precitanim clanku o bod cislo 4. usetril som cez 30mb z databazy akonecne sa mi databaza zalohuje aj na mail, od urciteho casu to nebolo mozne kvoli velkosti prilohy. Uvazujem o bode 3, nahodim to pre vyskusanie na jedne mensi web.

 3. Zdravím!

  Chcel som si zrýchliť web a urobil som všetky odporúčania no na stránky sa teraz neaktualizujú ak pridám článok nezobrazí sa v novinkách ani v kategórii takisto ak zmením menu a ja načítam stránku nenastane zmena viete mi poradiť ?

  Marko

 4. všetko je deaktivované aj súbor zmenený a nefunguje to

 5. Dík za rady, hneď to idem dať do praxe. Snáď to pomôže. Možno nie, ale môj web už pomalší nebude 😀

x

Check Also

Ako zabezpečiť WordPress komentáre

V tomto článku sa dozviete ako efektívne zabezpečiť WordPress komentáre pred spamom ...

Privacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other

TOPlist