V tomto článku sa dozviete ako efektívne zabezpečiť WordPress komentáre pred spamom a to bez použitia captchy či iných otravných vecičiek.
Prešiel si tým asi každý kto má čo do činenia s redakčným systémom WordPress, ktorý je momentálne asi najpoužívanejším redakčným systémom vôbec. Aj táto stránka beží práve na WordPresse a spamovanie nebolo výnimkou. To že WordPress patrí medzi najpoužívanejšie redakčné systémy má svoje výhody aj nevýhody. Existuje totiž skupinka ľudí, ktorá sa venuje tomu ako WordPress napadnúť, infikovať či zaspamovať.
Prečo práve vaša stránka?
Možno sa sami seba pýtate, prečo spamujú práve vašu stránku. Nie je to preto že by sa niekto nudil a rozhodol sa že vám znepríjemní život… A tu sa dostávame k jednej z nevýhod WordPressu a tou je práve jeho rozšírenosť a obľúbenosť. Citujem z oficiálnej stránky “WordPress powers 23% of the internet“.
Útočníkom sa proste oplatí tvoriť skripty, ktoré prehľadávajú internet a zameriavajú sa práve na WordPress. Veď prečo nie? Zdrojový kód je voľne dostupný, nie je to žiadne tajomstvo a používa ho mnoho stránok.
Ako sa brániť proti spamu v komentároch?
Mnoho ľudí sa snaží nájsť spôsob ako sa proti spamu v komentároch brániť. Jedným z nich je použiť “Captchu” prípadne nejakú matematickú otázku napr. koľko je 1+2. Toto riešenie som sám donedávna používal a zo začiatku sa spam z mojich stránok vytratil. No neskôr sa opäť objavil a to ma donútilo hľadať nové efektívnejšie riešenie.
Vyskúšal som mnoho rôznych pluginov, no ani jeden mi nepomohol. Nakoniec som narazil na plugin WP-SpamShield, ktorý môj problém vyriešil a to aj bez použitia captchy či inej hádanky.
Už žiadna otravná CAPTCHA!
Mnoho ľudí nekomentuje práve kvôli tomu otravnému opisovaniu znakov z CAPTCHY, nehovoriac o tom že sa to často krát nedá ani prečítať. Prečo otravovať ľudí niečim, čo tam byť nemusí? Všimnite si moju stránku, vidíte v komentároch nejakú hádanku? Odpoveď je nie. Teraz vás zoznámim s pluginom WP-SpamShield.
1.) Prihlásime sa do administrácie WordPressu. V menu klikneme na “Moduly” a tam na “Pridať nový”. Do vyhľadávača napíšeme “WP-SpamShield” a potvrdíme klávesou enter.
2.) Plugin nainštalujeme klasicky kliknutím na tlačidlo “Nainštalovať” a samozrejme ho nezabudneme aktivovať. V podstate už nemusíte nič ďalej nastavovať, plugin by už mal robiť svoju robotu.
V komentároch sa môžete podeliť o svoje skúsenosti, prípadne aké riešenie používate.
Mne sa páči, ako to majú vymyslené na http://www.kuponyzdarma.sk/ pri vkladaní komentárov. Je na to nejaký plugin alebo ako je to spravené?