Delikátny toping, ktorý nájde mnohoraké využitie na všetky Vaše dezerty alebo k ovociu či zmrzline alebo len tak na maškrtenie. Nepoznám človeka, ktorý by karamel nemiloval. Recept na jeho výrobu je taký jednoduchý, až je geniálny. A to nehovorím o chuti, ktorá je podmanivá, návyková… Veď posúďte sami.
Ingrediencie
- 200 g kryštálový cukor
- 100 ml voda
- 180 ml zahriata smotana na šľahanie
- 30 g zmäknuté maslo
- 1 štipka soli
- Môžeme pridať kávu lyžičku vanilkového extraktu
Karamelová poleva, ktorá netečie.
Zoberieme si vyšší hrniec s hrubším dnom, do ktorého dáme 100ml vody, 200g cukru a na strednom plameni začneme zahrievať. Zmes nemiešame, len sem tam „zatrasieme“ s hrncom, aby sa zmes premiešala.
Keď sa cukor roztopí a zmes sa začne variť, necháme ju bublať (stále nemiešame), kým nenadobudne zlato hnedastú až tmavo karamelovú farbu, zhruba takúto.
Potom plameň stiahneme na minimum a po troškách za stáleho miešania pridávame jemne zohriatú smotanu. Dávajte si pozor, pretože zmes bude silne bublať, aby ste sa nepopálili. Takže treba byť opatrný.
Hrniec s karamelovou omáčkou odstavíme a primiešame zmäknuté maslo a štipku soli. V tejto fáze môžeme pre extra chuť a vôňu primiešať aj vanilkový extrakt.
Ak pripravujete karamelovú polevu na koláč, nechajte ju aspoň 10 minút vychladnúť, predtým než ju použijete.
tip redakcie
Skladovanie
Vychladnutú polevu prelejeme do uzatvárateľného skleneného pohára, aby sme ju mohli dobre skladovať v chladničke. Takto nám vydrží až 10 dní, pokiaľ ju zvládneme nezjesť hneď. Pred ďalším podávaním vyberieme z pohára požadované množstvo a zľahka ho zahrejeme (nevaríme), aby malo opäť krásne tekutú podobu, nakoľko v chlade môže pomerne dosť stuhnúť.
S touto karamelovou polevou dokážete každý kúsok premeniť na luxusný zákusok bez toho, aby sa Vám roztiekla po tanieri. Poleva drží svoj tvar, chuťovo je lahodná, jemná.
Aby sa Vám karamel vždy podaril
Aby sa Vám karamel vždy podaril je dobré poznať základné princípy jeho prípravy.
- Kryštálový cukor nikdy nemiešajte varechou, ale len krúžením hrnca kde premiešate zmes v hrnci.
- Pridávané tekutiny ako mlieko, šľahačka alebo roztopené maslo by mali byť vždy teplé, nikdy nie studené (to je najčastejší dôvod, prečo sa Vám v karameli vytvoria hrčky).
- Cukor treba mať neustále pod dohľadom, pretože v priebehu niekoľkých sekúnd dokáže prihorieť, takýto karamel je nielen horký, ale tiež nepoužiteľný.
- Karamel dosahuje pri varení veľmi vysoké teploty, ktoré pri kontakte s kožou môžu spôsobiť popálenie, preto dávate zvlášť pozor, ak máte vo svojej blízkosti deti.